:: دوره 7، شماره 2 - ( 6-1398 ) ::
دوره 7 جلد 2 صفحات 35-44 برگشت به فهرست نسخه ها
استفاده از مدل SWAT و نرم افزار SWAT-CUP در شبیه سازی و آنالیز عدم قطعیت هیدرولوژیک حوضه‌های آبخیز مناطق خشک و نیمه خشک (مطالعه موردی: حوضه آبخیز زشک شهرستان طرقبه- شاندیز)
سیدهاشم حسینی، هدی معماریان، هادی معماریان
دانشگاه ازاد اسلامی واحد تربت جام
چکیده:   (2038 مشاهده)
هدف از این پژوهش ارزیابی کارایی مدل SWAT و نرم افزار SWAT-CUP در شبیه سازی هیدرولوژیک و همچنین بررسی عدم قطعیت مدل SWAT در برآورد رواناب در حوضه‌های‌ آبخیز مناطق خشک و نیمه خشک می‌باشد. در این تحقیق جهت آنالیز عدم قطعیت و واسنجی مدل از الگوریتم SUFI-2 استفاده شد. در مرحله واسنجی و اعتبارسنجی رواناب از ضرایب R2، bR2 وNS بین داده‌های‌ مشاهده‌ای و شبیه­سازی شده برای صحت سنجی استفاده شد. نتایج تحقیق نشان داد که در مرحله واسنجی مقادیر ضرایب R2، bR2 و NS به ترتیب 75/0، 59/0 و 67/0 برای رواناب و برای مرحله اعتبارسنجی به ترتیب 46/0، 24/0 و 42/0 می‌باشد. مقایسه این شاخص ها نشان می‌دهد که مدل در مرحله اعتبارسنجی ضعیف‌تر عمل کرده است. به طور کلی نتایج بدست آمده قابل قبول و کارایی مدل در شبیه سازی دبی رواناب ماهانه حوضه زشک ابرده رضایت بخش نبوده بلکه در مرز قبولی است. این امر ناشی از عدم صحت و دقت در آمار موجود در منطقه بوده و آماری از میزان آب برداشتی در باغات بالادست حوضه و همچنین چشمه‌های‌ موجود در دسترس نمی‌باشد.
واژه‌های کلیدی: SWAT، SUFI-2، واسنجی، تحلیل عدم قطعیت، حوضه زشک- ابرده
متن کامل [PDF 743 kb]   (391 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 7، شماره 2 - ( 6-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها